Tuesday, 28 March 2023

Kde mne najdete


Warning: file_get_contents(http://...@N03) [function.file-get-contents]: failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /data/web/virtuals/19127/virtual/www/domains/nekonecnapohoda.cz/modules/mod_simpleflickr/mod_simpleflickr.php on line 52

Jedná se o projekt bytového řadového domu, fáze 2, Belval-Nord, Lucembursko. Spolupráce s Kael architecte.

 

Apartment building, Phase 2, Belval-Nord

Investor
SOLDEV sarl
3B, boulevard Prince Henri
L-1724 Luxembourg

Apartment building, Phase 2, Belval-Nord

Spolupráce na návrhu v soutěži na vytvoření nového školního komplexu, Cossonay, Švýcarsko.

Spolupráce s  michel petit architecte.

Vypisovatel:

Association Scolaire Intercommunale de Cossonay-Penthalaz
Švýcarsko, Cossonay
Animace - prezentace administrativní budovy Citylink, Lucembursko

 

Návrh parkovacího objektu s občanskou vybaveností pro městskou část Praha - Horní Měcholupy.
In Wright’s Shadow: The Legacy of Jaroslav Polivka
By Barry Muskat

great indoors
The Guggenheim Museum, presentation drawing, 1946.
©2000 Frank Lloyd Wright Foundation,
Scottsdale, Arizona.
Architecture, by its very nature, is a collaborative effort. In any project, the architect does not step up to the plate alone. Rather, the process is complex, with many human components, including, but not limited to: the client, the site-planners, the engineer, the contractors, the subcontractors, and the tradespeople.

The architect, almost as a coach, sets the game plan, designs the plays, selects the players, and, at some level, moves the effort forward. On the playing field of the built environment, the result can be seen as a victory, a defeat, or simply as a legacy—a great set of game plans left for others to follow or—perhaps—to ignore.

Throughout his career, Frank Lloyd Wright had many collaborators who helped realize his daring vision of an organic architecture. This creative synergy is illustrated beautifully in the current exhibition at the Buffalo and Erie County Historical Society (on display through January 7, 2001). The exhibition explores the relationship between Jaroslav J. Polivka, the celebrated Czech/American engineer, and Frank Lloyd Wright, the consummate American architect, a relationship which, until now, seems to have escaped the attention of many Wright scholars. 

Read more...

15 More Future wonders of Green Technology

As the world increasingly focuses on sustainable initiatives, green architecture is a booming industry. Everything from single-family residences to giant 1.2-million-square-foot complexes complete with giant skyscrapers is getting the green treatment, and the innovation that iss going into these plans is more complex than ever. Some of these structures will debut as early as the fall of 2008 while others present a view of what 100 years from now may hold, but all represent amazing leaps in green technology that push the boundaries of what we’ve ever thought possible.

Read more...

Být "zelený" se v současnosti dostalo do popředí zájmu a s nově nalezenou popularitou jde i vlna zájmu, kterou doprovází několik úžasných inovací... Přes podivné zelené dopravní prostředky ke kreativním zeleným střechám, to je ukázka toho, že v nynější společnosti není žádná zkratka pro udržitelný design. Pod praktickou 'zelenou' se ale nachází i nějaký ten rozmar, například pod názvem 'zelené umění' se skrývájí jak úžasné stromové domy tak kroucené arboskulptury.

 

 

Read more...

When did making museums start to become an art form in its own right? Sometime in the last two decades, as wealthy patrons began flooding museums with donations so they could expand their collections, the architecture of museums around the world became nearly as important as the art and history they contain. The trend is said to have begun with Frank Gehry’s Guggenheim Bilbao and has appeared around the world in an astonishing variety of forms, from bulky, geometric behemoths to sculptural structures as light as a bird.

Royal Ontario Museum Extension, Toronto

(images via: Sam Javanrouh)

(images via: Sam Javanrouh)

The Michael Lee-Chin Crystal addition to the Royal Ontario Museum began as a sketch on a paper napkin at a wedding. Berlin-based Polish-American architect Daniel Libeskind’s design has met with equal parts criticism and praise from the public for its daring juxtaposition of glass and steel against the original historical brick structure. Of the building, Libeskind said “Why should one expect the new addition to the ROM to be ‘business as usual’? Architecture in our time is no longer an introvert’s business. On the contrary, the creation of communicative, stunning and unexpected architecture signals a bold re-awakening of the civic life of the museum and the city.”

Read more...


Přehled užití konstrukcí podle časových období

Následující texty jsou převzaty z: Škabrada Jiří: Konstrukce historických staveb.Skripta ČVUT Praha

Baroko, klasicismus a 2. polovina 19. století

klenba

Read more...

Přehled užití konstrukcí podle časových období

Následující texty jsou převzaty z: Škabrada Jiří: Konstrukce historických staveb.Skripta ČVUT Praha

Gotické a renesanční stavby

krov

Read more...

Chtěli by jste vědět jak je stará vaše chaloupka na venkově nebo jste viděli zajímavý objekt a říkáte si, jak je asi starý. Nebo se chystáte přestavovat či stavět tradiční architekturu tradičními technologiemi a hledáte informace a podklady.

fasada

Máte několik možností:
Lidová architektura je obsáhlá internetová prezentace českého venkovského stavebního umu
www.obnova.sk se zabývá rekonstrukcí, obnovou, starožitnosti...

Knižní publikace
Lidové stavby
Architektura českého venkova.
Publikace se zabývá historií vesnických staveb, vesnic jako celku, problematikou ochrany vesnických památek a jejich souborů.
Konstrukce historických staveb
Kvalitní odborná publikace s rozsáhlým obrazovým materiálem od našeho předního specialisty na výzkum historických staveb.
Obě publikace jsou od předního odborníka - Jiří Škabrada nakl./vyd. Argo

Read more...

S ROZVINUTÝMI PLACHTAMI

Neobvyklé futuristické budovy kralují nastupujícímu třetímu tisíciletí. Mezi mistrovská díla se za pár týdnů přiřadí Gehryho Koncertní hala Walta Disneye (Walt Disney Concert Hall). Patří k takzvané architektuře bez hran podobně jako Guggenheimovo muzeum v Bilbau, které je rovněž dílem Franka Gehryho.

Každá další stavba Franka Gehryho je klíčem otevírajícím cestu k netušeným možnostem architektury. Ne nadarmo se hovoří o "fenoménu Bilbao" nebo také "efektu Bilbao". Ještě pozoruhodnější je stavba, která se právě dokončuje. Koncertní hala v Los Angeles.

Read more...

Ve Francii se vrací do módy zahrady. Každý chce mít svůj kousek zeleně. Nejdůležitější není rozloha, ale originální pojetí. Inspirované třeba obrazy známých malířů.

Impulz k francouzské zahradománii přišel z Velké Británie, v níž zahradničení patří mezi činnosti, jejichž obliba nikdy neklesá. Charles Jencks, teoretik architektury a otec pojmu postmoderny, se rozhodl ztvárnit své zahradní dílo jako knihu, která by vyprávěla o vědeckých pokrocích posledního století. Jeho Zahrada kosmické spekulace (The Garden of Cosmic Speculation) se nachází v jižním Skotsku, v oblasti Borders.

Celá je koncipována na základě matematické teorie chaosu a fraktální geometrie. Její autor tvrdí, že po století, v němž došlo k zásadním objevům v oblasti biologie (DNA), kosmologie a jiných odvětvích, nelze přírodu nazírat stejným způsobem. Patnáct hektarů travnaté plochy na břehu řeky Nith má opravdu do klasické anglické zahrady daleko. Místo stromů, keřů, vzácných rostlin a romantických zákoutí nabízí svět složený z rostlinných vln a spirál znázorňujících černé díry či 28 teorií o vzniku vesmíru. Jazyky země zakončené v podobě dračího ocasu nebo vybíhající do vodních ploch neobyčejných tvarů, věž z hlíny, na niž se stoupá po dvojité spirále, Planckovy a Einsteinovy rovnice v zeleném hábitu, znázornění marxistické dialektiky. To vše je možné spatřit v Jencksově kosmické zahradě.

Read more...

Mé dva články na e-architekt.cz o nové budově skotského parlamentu... opravdu architektonicky zajímavé budově v historickém centru Edinburghu.

SKOTSKO JE ZEMĚ ... TO NENÍ SÉRIE MĚST.
Parlament by měl odrážet zem, kterou chce reprezentovat.

Sedadla v parlamentu jsou fragmenty velkého amfiteátru, kde mohou občané sedět jak v krajině.