Wednesday, 26 June 2019
A photo on Flickr
A photo on Flickr
A photo on Flickr
A photo on Flickr
A photo on Flickr
A photo on Flickr
A photo on Flickr
A photo on Flickr
A photo on Flickr
A photo on Flickr

..:: málo potřebných informací ::..

Formality

Celé cestování po Kavkaze a Rusku by nebylo tak krásné, kdyby člověk nemusel zešedivět ze zařizování všelijakých bumážek, povolení, propusků a registrací, už proto že to zabralo podstatnou část předcestovních příprav a potom i samotné cesty. Setkání a jednání s ruským úředním šimlem byla velmi zajímavá a poučná. Prostě a jednoduše, pokud neumíte rusky, zapomeňte na nějaké úspěšné a hlavně včasné vyřízení Vašeho požadavku. Pokud už alespoň komunikativně rusky umíte, tak se ovšem připravte, neboť v podstatě žádná služba, hlavně taková, která má být provedena ihned, není zadarmo, takže na řadu nastupují úplatky a to v různých formách.

Doklady

Pas – platný alespoň 3 měsíce po ukončení pobytu Vízum - pobytové ruské vízum. Při cestě přes Ukrajinu je potřeba mít vyřízené tranzitní ukrajinské vízum a jde zařídit různými způsoby, např. přes cestovní kancelář. Imigrační kartička – převážně ji dostanete vždy před plánovaným přechodem hranic, nebo si ji musíte sehnat. Bez ní jste, jak bych to řekl, mrtvý člověk

Registrace OVIR - nad všemi vízy i registracemi, Propusk pohraničníků - který nás opravňoval projít v konkrétní dobu konkrétním místem v pohraniční oblasti. Některé dokumenty, které jsme si zachovali

Doprava

a) letecky do Petrohradu a pak do Minerálných Vod pak pronajatým taxíkem do Baksanského údolí

b) vlastním vozem nebo autobusem s některou outdoorovou cestovní kanceláří po trase Český Těšín, Lvov, Kyjev, Rostov na Donu, Pjatigors, vesnice Elbrus. Je třeba počítat s několikadenní úmornou cestou (zdržení na hranicích , nesčetné silniční kontroly, úplatky apod.) . Někteří cestovali skoro 4 dny, když na ruských hranicích strávili 12 hodin!

c) vlakem, a to buď přes  Polsko a Ukrajinu, nebe se Ukrajině vyhnout a objet ji vrchem (kvůli tranzitním vízům, ale už tak dlouhá cesta se tím ještě prodlouží)

Noclehy a jídlo

Lze využít několika velmi skromně vybavených kempů v okolí vesnice Elbrus, lze využít i dražšího ubytování v soukromí. Samozřejmě cenově nejvýhodnější je táboření ve volné přírodě, a to ještě když zde vyjma rezervace není táboření ani rozdělávání ohňů zakázáno. Ke stravování doporučuji mít základ z vlastních zásob (dehydrovaná strava,  vločky, těstoviny apod.). Bez problémů lze dokupovat většinu základních potravin, chléb, zeleninu i ovoce v místních „velmi dobře“ zásobených obchodech, magazínech, za pro nás velmi dobré ceny.

Mapy a průvodci

Lumír Pecold – Kavkaz, Press, Frýdek – Místek 1999 – nejobsáhlejší vydaný průvodce Kavkazem u nás, ovšem někdy, když je to nejvíc potřeba, tak chybí jistá podrobnost Mapa Mount Elbrus v měřítku 1: 50 000 – britská edice EWP/WCP

Riziko

Výstup klasickou cestou na Elbrus není technicky obtížný, ale má i svá rizika. Zrádné je velké množství skrytých a hlubokých ledovcových trhlin, takže je nutno stále udržovat správný směr a snažit se nesejít z výstupové trasy.

Další nebezpečí skýtá počasí, které se zde rychle změní ze slunečného v mlhu, a dále vítr spojený s prudkým poklesem teploty. Za těchto podmínek pak horolezec snadno ztratí orientaci na rozlehlých sněhových polích, sejde z cesty a může následovat pád do trhliny nebo podchlazení v silném mrazu a větru. Je proto bezpodmínečně nutná buzola s píšťalkou, dobré vybavení pro případ změny počasí a hlavně zdravý rozum včas sestoupit. Nesmí se podcenit ani účinky výšky na organismus, což jsme si všichni docela ověřily. Řeknu vám, nic moc příjemného.

...a ještě pár cenových nabídek

pivo 15-30 R, zmrzlina 5-20 R, vodka v baru 40 R, pirožky 5-15 R, hamburger 14 R, čokoláda 18 R, chleba 5-15 R, paštika 12 R, salám 35 R